Myśleliście kiedyś o tym, jak to jest umrzeć za Krystynę Pawłowicz? Za to, by Beata Kempa mogła w spokoju wypłacać sobie nagrody? Umrzeć za to, by poseł Pięta mógł zatrudniać kochanki w Orlenie, a miliony z budżetu mogły płynąć wprost do tłustych mord polityków? Być może w przyszłości się o tym przekonamy.
Nie chcę krakać i czarnowidzieć, serio. Ale wiem, że przyszłość ma nieskończoną ilość alternatywnych finałów. Że zależnie od naszych wyborów, zależnie od wyborów tych, którzy nas otaczają, wszystko może skończyć się źle. Że znamy z historii przypadki, gdy jedna iskra podpaliła świat, kraj, dom. Mój dom, twój dom.
Że istnieje możliwość, w której wszystko to skończy się niewesoło. To taki niepokój, który nachodzi mnie, gdy pomyślę sobie o scenariuszu, który kończy się rzeźnią i uświadomię sobie, że takie zakończenie ma prawdopodobieństwo większe od zera.
I umiem wyobrazić sobie ścieżkę, która doprowadzi nas tam, gdzie żadne z nas nie chciałoby się znaleźć.
Cytaty, które za chwilę przytoczę niekoniecznie pochodzą od ludzi z mojej bajki, ale może tym bardziej warto je przypomnieć.
– Pokój nie jest dany raz na zawsze – to Lech Kaczyński w Warszawie, podczas święta Wojska Polskiego w 2009 roku.
– Wolności nie zdobywa się na zawsze – to z kolei Jan Paweł II, też w Warszawie, w roku 1991.
– Pokój, jakim cieszymy się na kontynencie, nie jest dany raz na zawsze – to Angela Merkel w Bundestagu w 2011 roku.
Nie zrozumcie mnie źle, nie chodzi mi o to, by straszyć ludzi jakimś nieprawdopodobnym wydarzeniem. Jakąś hipotetyczną wojną. Nie.
Chodzi mi o to, by wyrazić mój osobisty niepokój i uargumentować jedną z moich tez. Ta teza brzmi: to politycy są naszymi naturalnymi wrogami, a nie sąsiedzi mający inne niż my poglądy.
Pisałem już kiedyś tutaj o pasożycie Toxoplasma gondii. Ten malutki pierwotniak dostaje się do organizmu żywiciela i wtedy zaczynają się dziać czary. Pasożyt wpływa na zachowanie swojej ofiary.
Jego pośrednim żywicielem są myszy. Gdy Toxoplasma gondii dostanie się do ich organizmu infekuje ich mózg, trwale wpływając na zachowanie swojego gospodarza. Pierwotniak wpływa na jeden niewielki obszar w mózgu myszy – ten odpowiedzialny za instynkt samozachowawczy. Ale robi to tak sprytnie, że nie wyłącza go całkowicie. Jaki miałby pożytek, gdyby jego żywiciel zginął natychmiast, w jakiś przypadkowy sposób?
Zachowanie myszy zmienia się w jednym, jedynym, ale bardzo ważnym punkcie. Pod wpływem pasożyta mysz przestaje odczuwać strach przed kotami. Gdy więc jakiegoś znajduje, to pcha się mu prosto przed nos. Szybko zostaje pożarta, a wraz z jej ciałem pasożyt trafia wreszcie tam, gdzie trafić chciał – do kociego jelita. Bo to kot jest jego żywicielem docelowym.
Wydaje mi się, że politycy są takim właśnie sprytnym pasożytem i wpływają na nasze zachowania wyłączając nam instynkt samozachowawczy. Że zmieniają nam w mózgu jakiś obszar i szczują nas na siebie nawzajem, by w spokoju móc ssać z podatniczego cyca, aż od przejedzenia robią się im się drugie i trzecie podbródki.
Dlaczego mieliby własnoręcznie walczyć z ludźmi, którym przeszkadzają ich przekręty? Jeśli wystarczy napuścić na siebie Polaków i wtedy w imieniu darmozjada walczymy ze sobą? Jeśli sąsiad może walczyć z sąsiadem? To metoda znana od wieków – już możni senatorowie i konsulowie Imperium Rzymskiego szczuli motłoch na motłoch za pomocą trybunów ludowych. I dzięki temu w skonfliktowanym Rzymie żarli więcej niż mogli przełknąć.
Problemem tej metody pasożyta-polityka jest to, że czasem wszystko wymyka się spod kontroli.
Problemem motłochu jest to, że apetyty polityków rosną, a ich perspektywa się zmienia i czasem „wymknięcie spod kontroli” jest ściśle zaplanowanym wydarzeniem.
W styczniu 52 roku p.n.e. Rzym spłynął krwią, gdy rozdarły go rozruchy pomiędzy zwolennikami Klodiusza i Milona – byłych trybunów ludowych z aspiracjami politycznymi, których konflikt był przedłużeniem konfliktu znacznie poważniejszego dla historii świata – politycznej walki o wpływy między Pompejuszem i Juliuszem Cezarem.
W Rzymie w 52 p.n.e. też przecież świeciło słońce i większość ludzi żyła swoim życiem, nie wiedząc, że pasożyt ma już swój plan. Częścią tego planu było to, że Rzym płonął, kobiety były gwałcone przez bojówkarzy we własnych łóżkach, a mężczyźni wieszani byli za nogi i bici pałkami tak długo, aż życie wypłynęło z nich wraz z bólem i krwią.
W Jugosławii w roku 1992 też przecież świeciło słońce i też większość ludzi żyła swoim życiem. Aż dziesiątki tysięcy z nich zostało zamordowanych przez swoich sąsiadów i spoczęło w masowych grobach.
Słońce świeciło też przecież w Rwandzie w roku 1994.
Z tą Rwandą to mam tak, że ona pojawia się w moich myślach częściej niż inne masakry. Bo w plemiennym podziale na Tutsi, Hutu i Twa widzę przerażające analogie z polskimi, rodzimymi plemionami.
Być może chodzi też o to, że tam było trochę tak jak u nas. Wszystko eskalowało gwałtownie po tym, jak ich prezydent zginął w eksplozji samolotu.
Z tą różnicą, że w Rwandzie był zamach prawdziwy, niepowstały w umysłach szaleńców, jak z naszą katastrofą się stało. Ale też było to w kwietniu, równo 16 lat i 4 dni przed Smoleńskiem.
Juvénal Habyarimana, zestrzelony prezydent
6 kwietnia 1994 roku pochodzący z ludu Hutu prezydent Rwandy, Juvénal Habyarimana wsiadł na pokład prezydenckiego samolotu odrzutowego Dassault Falcon 50 o numerze rejestracyjnym 9XR-NN. Podczas podchodzenia do lądowania w Kigali maszyna została dwukrotnie trafiona pociskiem z rosyjskiej wyrzutni Strela. Zginęli wszyscy pasażerowie i załoga.
Do dziś nie jest pewne, kto stał za zamachem, ale najbardziej prawdopodobne jest to, że prezydenta zamordowali członkowie jego własnej gwardii.
Faktem niezaprzeczalnym jest natomiast to, że z powodu śmierci prezydenta zginęła też dwuletnia Aurore Kirezi *.
Rwanda. Aurore Kirezi, jedna z miliona
O Aurore wiemy dziś tyle, że lubiła pić mleko i była rozgadanym i wesołym dzieckiem. Wiemy też, że została spalona żywcem w kaplicy katolickiego kościoła w Gikondo, w którym schronili się Tutsi. Po zgwałceniu i okaleczeniu przerażonych kobiet, ogień podłożyli ich sąsiedzi – Hutu. Niektórzy oprócz kobiet zgwałcili też dzieci.
Rwanda, ciała przed kaplicą Gikondo
Francine Murengezi Ingabire miała lat 12, lubiła pływać, jeść jajka, czipsy i pić Fantę Tropical.
Francine została ścięta maczetą, chwilę przed tym, gdy sąsiedzi spalili małą Aurore.
Francine Murengezi Ingabire, Rwanda Genocide Memorial Centre
Co lubiła dziewięciomiesięczna Theirry Ishimwe nie wiemy, wiemy za to, że także została porąbana maczetą. Wiemy, że sąsiedzi cięli ją ostrzem na kawałki, gdy wciąż spoczywała w ramionach zrozpaczonej matki.
Wiemy, że maczeta była made in China i że takich maczet przypłynęło na okrętach do Rwandy równo 581 tysięcy. Wiemy, że w Chinach kupili je politycy za 750 tysięcy dolarów. Wiemy, że rozdali je sąsiadom pod pozorem pomocy dla rolników. Taki program Maczeta+
Wiemy też, że dźwięk głowy rozpłatanej taką chińską maczetą brzmi, jak pękająca główka kapusty.
Wiemy, że Aurore, Francine i Thierry to tylko trzy spośród miliona ofiar zamordowanych w Rwandzie w ciągu 100 dni po śmierci prezydenta. To, co mówi matematyka sami już z pewnością policzyliście.
Dziesięć tysięcy zamordowanych dziennie.
Z tymi Tutsi i Hutu to każdy wie, że to dwa plemiona, które pożarły się w dzikiej Afryce i wielka tragedia, ale przełączmy lepiej na „Na Wspólnej”, bo po co o takich strasznych rzeczach słuchać.
Tylko, że to nieprawda. To nie są dwa plemiona. To jeden naród podzielony przez polityków dla korzyści skorumpowanych i spasionych pasożytów. I warto poczytać o tym, bo ta historia z pewnością ma więcej wspólnego z Polską i Polakami, niż seriale stacji TVN.
Te plemiona były plemionami, owszem kiedyś, w niepamiętnych czasach, setki lat temu. Ale, gdy stopę na rwandyjskiej ziemi postawił biały kolonizator, był tam już jeden naród: Banyarwanda.
Biały kolonizator był Niemcem i przyczynił się do tego, że potem sąsiad sąsiada mordował maczetą za jednego dolara i 30 amerykańskich centów. Gustav Adolf von Götzen przybył do Rwandy w 1894 roku – równo sto lat przed ludobójstwem. I zanotował i wypuścił w świat zalążek propagandy, która skończyła się śmiercią miliona osób.
Von Götzen – niemiecki gubernator Afryki Wschodniej – wiedział, że poddanymi najlepiej zarządza się konfliktem. Dlatego przywołał starą afrykańską legendę i królewskiego syna opisał, jako „nieczarnucha”, tylko wręcz prawie białego człowieka o delikatnych rysach, „niepodobnych do małpy”. Jako lepszą rasę. Lepszą od tych ras do małpy – według Niemca – podobnych.
Faktem jest, że 100 lat temu z kawałkiem, Tutsi z rodziny królewskiej mieli nieco bielszą skórę od ciemnoskórych Hutu i wyższy od nich wzrost. W oczach Niemca na przegranej pozycji – oprócz Hutu – byli również Twa, niscy potomkowie Pigmejów, pierwszych mieszkańców tych ziem.
Faktem jest, że Tutsi rządzili w Rwandzie, a wykorzystana przez przebiegłego Niemca legenda nadawała im boskie namaszczenie. Bo w bajkach było tak: bóg Imana stworzył człowieka, który miał trzech synów: Gatutsi, Gahutu i Gatwa. Bóg poddał ich różnym próbom i wyszło mu, że najlepiej do rządzenia nadaje się Gatutsi, namaścił go na stanowisko i tak już zostało.
Ale religijna bajka nie niosła za sobą elementu rasizmu, który przywlókł ze sobą z Europy gubernator von Götzen. A który usankcjonowali potem Belgowie, wprowadzając w Rwandzie dowody osobiste z wyszczególnioną „rasą”: Hutu, Tutsi i Twa. I dzieląc jeden naród na trzy plemiona. Dzieląc go świadomie, jak to politycy, w imię własnych korzyści.
Sto lat później – gdy podział na plemiona nie istniał już w biologii, lecz tylko w biurokracji i mentalności, Hutu zamordowali w samolocie własnego prezydenta i zwalili wszystko na Tutsi.
To ludobójstwo było zaplanowane przez polityków. Oprócz zakupu chińskich maczet, poświęcili oni lata na antagonizację sąsiadów. A nawet rodzin, bo przecież ludzie pobierali się między sobą – Tutsi, Hutu i Twa. „Rasę” w dowodzie osobistym w Rwandzie dziedziczyło się po ojcu, więc kobiety Hutu rodziły Tutsich, a kobiety Tutsi – Hutu. Albo Twa, którzy w całym tym ludobójstwie mieli „bezpieczny” dowód osobisty.
Dowód osobisty kobiety Tutsi, Rwanda
Piszę „bezpieczny” – bo de facto dokumentów pozwalających na przeżycie właściwie nie było. Wszystko zależało od humoru sąsiada dzierżącego maczetę i od tego, czy akurat ma ochotę porąbać nas na kawałki. Więcej – politycy przed masakrą sporządzili listy Tutsich, ale również „umiarkowanych” Hutu i Twa. Umiarkowanych, czyli tych nie idących ślepo za partią, niegotowych do tego, by zgwałcić zwłoki sąsiadki i wypatroszyć jej syna, któremu do tej pory codziennie mówili „amakuru”, czyli „dzień dobry”.
Ci „umiarkowani” też byli wrogami partii i ich też się mordowało.
Rok przed masakrą politycy uruchomili też partyjne radio RTLM (Wolne Radio Tysiąca Wzgórz), które sączyło w uszy sąsiadów propagandę i dehumanizowało Tutsich. Nie mówiło się tam o nich inaczej niż „karaluchy”. A że w Rwandzie wielu Hutu było analfabetami, do tego zbyt biednymi na posiadanie telewizora, więc radia słuchali wszyscy.
Dla tych, którzy umieli czytać politycy zadbali też o odpowiednie gazety. Jedna z nich – „Kangura” – już cztery lata przed masakrą opublikowała Dekalog Hutu. Dziesięć przykazań, które pozwolę sobie przytoczyć w całości (za Wikipedią), bo jest w nich wszystko, czym pasożyt dzieli ludzi. Część z tych przykazań codziennie sączy się z naszych polskich mediów partyjnych.
1. Każdy Hutu powinien wiedzieć, że kobieta Tutsi, gdziekolwiek jest, pracuje dla interesów ludu Tutsi. Dlatego będzie uznany za zdrajcę każdy Hutu, który: a) poślubia kobietę Tutsi; b) przyjaźni się z kobietą Tutsi; c) zatrudnia kobietę Tutsi jako sekretarkę lub konkubinę.
2. Każdy Hutu powinien wiedzieć, że nasze córki Hutu są właściwsze i bardziej sumienne w zadaniach kobiety, żony i matki rodziny. Czyż nie są one piękne i szczere?
3. Kobiety Hutu, bądźcie czujne i starajcie się przeciągnąć swoich mężów, braci i synów na właściwą drogę.
4. Każdy Hutu powinien wiedzieć, że każdy Tutsi jest nieuczciwy w interesach. Jego jedynym celem jest władza dla jego ludu. Dlatego będzie uznany za zdrajcę każdy Hutu, który: a) zakłada spółkę z Tutsi; b) inwestuje swoje albo rządowe pieniądze w przedsięwzięcie Tutsi; c) pożycza pieniądze Tutsi albo pożycza od niego; d) sprzyja Tutsi w interesach.
5. Wszystkie strategiczne pozycje polityczne, administracyjne, ekonomiczne, wojskowe i policyjne powinny być w rękach Hutu.
6. Sektor edukacyjny musi być w większości Hutu.
7. Armia Rwandy powinna składać się wyłącznie z Hutu.
8. Hutu nie powinien dłużej litować się nad Tutsi.
9. Hutu, gdziekolwiek są, muszą działać zjednoczeni i solidarni, i mieć na uwadze losy ich braci Hutu.
10. Wszyscy Hutu muszą być nauczani na każdym poziomie o Rewolucji Społecznej roku 1959, Referendum roku 1961 i Ideologii Hutu. Każdy Hutu musi wszędzie głosić tę wiedzę.
1959 rok to wojna domowa, podczas której przegrane bojówki Tutsich przeniosły się na obrzeża sąsiednich krajów, a 1961 to referendum obalające monarchię, w wyniku czego nastały rządy Hutu. To tak informacyjnie – bo warto wiedzieć, że partyzanci Tutsi, siedzący w lesie na granicach, byli głównym straszakiem używanym przez polityków. Zagrożenie zza granicy, zagrożenie ze strony poprzednich rządzących – brzmi znajomo?
Cztery lata przed masakrą politycy Hutu powołali też do życia własne bojówki – Interhamwe. W założeniu byli to patrioci, którzy Rwandę nosili w sercu i mieli pracować dla jej wielkości. W praktyce, byli to ubodzy i przepełnieni nienawiścią do świata Hutu, którzy uwierzyli w partyjną propagandę. Do Interhamwe politycy chętnie przyjmowali też przestępców – złodziei, gwałcicieli i morderców.
Dobrze się przygotowały te pasożyty, co nie?
Więc (zdania nie zaczyna się od więc), gdy 6 kwietnia 1994 roku pasożyty zestrzeliły jednego ze swoich podczas lądowania, prorządowe radio RTLM dało sygnał do ataku.
– Zasmakujcie tego, czego kobiety Tutsi wam odmawiały – zachęcał prezenter Radia Tysiąca Wzgórz, miejscowy celebryta i piosenkarz Simon Bikindi, wyczytując nazwiska i adresy z listy Tutsich i „umiarkowanych”. I bojówkarze Interhamwe, oraz zwykli obywatele zasmakowali.
Simon Bikindi – celebryta, zbrodniarz, propagandysta
Jedną kobietę potrafiło gwałcić po kolei stu mężczyzn. Ci ostatni gwałcili już tylko jej zwłoki.
Jeden z ocalałych – wówczas 12-letni chłopak – ukryty w krzakach, widział taki zbiorowy gwałt na starej kobiecie. Bał się opuścić swoją kryjówkę i godzinami siedział skulony przy drodze, kilka metrów od zwłok staruszki, której jedyną przewiną był niewłaściwy zapis w dowodzie osobistym.
Gdy oprawcy odmaszerowali, nadeszła sąsiadka zamordowanej – starsza kobieta Hutu. Stanęła nad zmasakrowanym ciałem swojej koleżanki, zdjęła plastikowy klapek i bosą stopą zmiażdżyła jej i tak już okaleczoną pochwę. – Kobieta Tutsi to jest to i tylko to – powiedziała z pogardą.
Ocalone z pogromu kobiety opowiadają, że Hutu kazali synom gwałcić własne matki. Że ścinali tym synom głowę podczas tego okrutnego aktu tak, by krew spływała na piersi gwałconych. A potem, w tej krwi, gwałcili zgwałcone jeszcze raz i jeszcze. I jeszcze.
O tym, że rozcinali je potem, jak prosiaka – od krocza do szyi.
Ocaleli opowiadają o rozjeżdżaniu dziesiątek ofiar buldożerami.
Opowiadają o krojeniu mężczyzn żywcem, na kawałki. Po plasterku.
O wbijaniu ich na zaostrzone pale, o paleniu żywcem.
O tym, jak wielu szukało ratunku i schronienia u swoich przyjaciół. U najbliższych, z którymi przegadali niejedną noc i wychylili niejedno piwo z mąki sorgo. O tym, jak kumpel, z którym przyjaźnisz się całe życie mówił nagle „człowiek nie przyjaźni się z karaluchem” i wyciągał maczetę, którą dostał od partii.
O tym, jak wiązali dziesiątki dzieci sznurami – jak korale – i wrzucali do rzeki, radośnie patrząc, jak toną.
O tym, jak niektórzy przetrwali zagrzebani pod stertą trupów swoich bliskich, przez wiele dni żywiąc się tylko płynami ustrojowymi wyciekającymi z gnijących w słońcu zwłok swoich żon, mężów i dzieci.
O tym, jak w szkole w Murambi rozstrzelano 27 tysięcy ludzi za jednym zamachem, a ich trupy zasypano wapnem. Całe rodziny.
Opowiadają, że kula z karabinku AK-47 była wybawieniem, bo o takiej śmierci marzyli wszyscy.
Że zastrzeleni przez wojsko uważani byli za szczęściarzy, że najgorzej było dostać się w ręce sąsiada, któremu przez lata mówiło się codziennie „amakuru”.
Masakra trwała sto dni, aż wreszcie te partyzanckie bojówki Tutsich – którymi straszyło radio – przybyły z Zairu (Konga), Ugandy, Tanzanii i Burundi, wkroczyły do Rwandy i wystrzelały rolników z maczetami i rządowych żołnierzy.
My – obywatele pierwszego świata – nie zrobiliśmy wtedy dosłownie nic. Nasi dzielni, biali żołnierze sił ONZ w niebieskich hełmach stali tam i patrzyli na płonące szkoły, szpitale i urzędy. Na rzeki krwi.
W takich urzędach miejscowe władze najpierw gromadziły osierocone, przerażone dzieci obiecując im pomoc. I miskę fasoli. Gdy w urzędzie zgromadzono ich odpowiednio wiele, wpuszczano do środka Interhamwe z maczetami i widłami. Dziesiątki tysięcy dzieci zginęło w ten sposób tylko dlatego, że zaufało władzy. Że myślało, że politycy otoczą je ochroną.
Dziś w Rwandzie jest tak, że dalej sąsiad mieszka obok sąsiada. Dalej ten, co gwałcił i mordował mieszka obok braci, sióstr, synów i córek tych, których zmasakrowane zwłoki zostawił w przydrożnym rowie. Codziennie mówi im „amakuru”. I kłania się grzecznie. I udaje, że zapomniał, że chińską maczetę za 130 centów amerykańskich zakopał przezornie za domem z czerwonej gliny.
Bo dziś maczetą chwalić się nie należy, dziś w Rwandzie znów rządzą Tutsi. A raczej powinienem napisać – politycy Tutsi.
I oni mają swoje kolejne plany.
A co w tym wszystkim jest nauczką dla nas? Białych, sytych Europejczyków, którym wydaje się, że największym zmartwieniem jest obecnie to, że litr benzyny jest powyżej 5 zł, PiS nie jest lubiany w Unii Europejskiej i wprowadza do sądów kolegów Zbigniewa Ziobry?
Po mojemu to, że jeśli nie będziemy czujni możemy w końcu usłyszeć „amakuru„.
Dla mnie 2-letnia Aurore, 12-letnia Francine i 9-miesięczna Thierry to symbol tego, że jeśli pozwolimy pasożytom zamieszkać w swoich organizmach możemy skończyć, jak te dziewczynki. I nie chodzi tylko o polityków Hutu, czy Tutsi, PiS, czy Platformy.
To nie my – Polacy – dzielimy się na oddzielne plemiona, które muszą zwalczać siebie nawzajem. To nie wyborca PO ma szarpać wyborcę PiS za fraki, to nie wyborca PiS ma obrzucać obelgami wyborcę PO. Czy SLD, czy PSL, czy Kukiza, czy kogo tam cholera jeszcze.
Musimy zrozumieć, że oddzielnym od nas plemieniem są oni – politycy. My tworzymy jeden naród – owszem, różnimy się, nie zawsze się lubimy i nie zawsze zgadzamy. Ale nie możemy pozwolić tym tłustym wieprzom, tym pierdolonym Toxoplasmom gondii doprowadzić do tego, byśmy walczyli ze sobą w ich imieniu. Pod ich partyjnym sztandarem.
A walczymy. Walimy się po łbach aż furczy. Powoli zaczynamy się nienawidzić. Powoli tworzymy własne Dekalogi Dobrego Hutu, powoli tracimy z oczu prawdziwego wroga, a całą naszą gorycz, żal i wkurw skupiamy na sąsiedzie.
A im, politykom-pasożytom, przecież tylko o to chodzi. Czy mogliby paść się na naszym cycu podatniczym, doić miliony złotych z naszych ciężko zarobionych pieniędzy, gdybyśmy nie byli zajęci wzajemną nienawiścią kropka pl?
Czy mogliby nas mieć w pogardzie, szydzić z nas, okradać i obrażać, gdybyśmy nie nabierali się na ich prymitywne sztuczki?
Te ich sztuczki są naprawdę prymitywne. Ale działają.
Rządowy pupil Jan Pietrzak już wzorem Radia Tysiąca Wzgórz nazywa nas robactwem. Dehumanizuje nas. Ten chodzący oksymoron – nieśmieszny satyryk – mówi o ludziach niegłosujących na PiS „wszy, mendy, gnidy, pluskwy”. W Rwandzie były „tylko” karaluchy, widać postęp.
Jan Pietrzak wziął od rządu PiS za te teksty o pluskwach już milion złotych w rozmaitych dotacjach z naszych podatniczych pieniędzy.
40 tysięcy miesięcznie politycy płacą Danucie Holeckiej i jej kolegom z „Wiadomości” TVP za codzienne antagonizowanie nas, Polaków. Za wmawianie nam, że konflikt dwóch plemion jest kluczem do dobrobytu i tego, byśmy wstali wreszcie z kolan.
Za wmawianie nam, że mamy nienawidzić siebie, a nie ich – polityków z partii rozmaitych.
Bo przecież oni skłócają nas niezależnie od tego, która partia akurat okupuje nasz kraj.
Partie obecnie opozycyjne, może z mniejszą siłą i zasięgiem, ale też mają swoje za uszami. Kaczyński nie jest jedynym politykiem, który dzieli, by rządzić. Te pogardliwe „moherowe berety” w ustach Donalda Tuska pamiętam bardzo dobrze. Pamiętam też pogardę dla proletariatu i dla ubogich, przez którą Platforma przegrała w końcu wybory.
Obecne pasożyty mają pogardę dla nas, poprzednie pasożyty miały pogardę dla nich. A my dajemy się im rozgrywać, jak dzieci.
Bojówek Interhamwe jeszcze chyba u nas nie ma, ale połóżcie rękę na sercu i szczerze powiedzcie, że nie wierzycie, że w godzinie próby część z nas nie chwyci chętnie za maczetę?
Czasem mam wrażenie, że kontenery z tanimi maczetami z Chin już płyną do Polski.
Pasożyt w naszych mózgach jest silny. Pytanie, co z tym zrobimy. I po której stronie wreszcie staniemy: po stronie polityków, czy po swojej własnej.
Aurore, Francine i Thierry nie miały takiego wyboru. My jeszcze mamy.
* Historie z Rwandy, w tym m.in. historię Aurore, Thierry i Francine poznałem dzięki znakomitej książce Wojciecha Tochmana „Dzisiaj narysujemy śmierć”, którą gorąco polecam.
Tekst powstał przy wsparciu Patronów.
A gdybyście i wy mieli ochotę rzucić we mnie monetą i wesprzeć moją pisaninę, to będę bardzo wdzięczny. Tu trochę o tym piszę. Jak chcecie, kliknijcie poniżej.
Anonim
Świetny, świetny, świetny tekst. Zupełnie niepotrzebnie pojawiają się komentarze, które usadzają Pana po jednej ze stron. Kompletnie tego nie czuję. Za to czuję nasilającą się nienawiść po objęciu rządów przez PiS.
Dziękuję za ten artykuł z całego serca.
bjablon
My już dawno jesteśmy podzieleni , już dawno się nienawidzimy i te „maczety” dawno poszły w ruch! Strach się bać kiedy to wszystko przybierze takie rozmiary ,że stanie się to nie do zatrzymania!
A tekst wyrywa z butów!
Anonim
try to visit our site once:
https://hpx7com 바카라사이트
millicent
Hey guys want an interesting site ?
then check this out
Totosite: hky7.com 토토사이트
learn more and enjoy!
토토사이트
… [Trackback]
[…] Info to that Topic: nienawisc.pl/rwanda-czyli-jak-politycy-cie-kontroluja/ […]
Zdechniesz z przyzwyczajenia, czyli habituacja • NIENAWIŚĆ.PL
[…] Pytanie czy my chcemy uczestniczyć w tej wojnie. Pytanie, czy habituacja sprawiła już, że z radością kiwamy się w tył i w przód w zabłoconym okopie czekając na dalsze rozkazy. Czy z całym swoim złamanym sercem przystąpimy do wojny plemiennej. […]
Bijatyka w Białymstoku, czyli żółta piana na twarzy • NIENAWIŚĆ.PL
[…] Więc (zdania nie zaczyna się od „więc”) zastanawiałem się co napisać o starciach w Białymstoku i wtedy uświadomiłem sobie, że ja już to przecież wszystko napisałem. […]
Nike Air Max 2019
Nike Air Max 2019
fjvkclb,A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo ejbveahb,subject but generally folks don’t talk about such subjects. To the next! All the best!!
Trzecie plemię, czyli efekt białego niedźwiedzia • NIENAWIŚĆ.PL
[…] Często piszę, że sytuacja w jakiej się znajdujemy, ta wojna polsko-polska, niepokojąco kieruje moje myśli ku odległej Rwandzie i masakrze, którą skończyła się tamtejsza polaryzacja i celowe napuszczanie jednego plemienia na drugie. Napisałem kiedyś na ten temat długi tekst, który chyba warto przeczytać (można to zrobić po kliknięciu w ten link). […]
Śmierć Pawła Adamowicza, czyli mój czerwony gniew • NIENAWIŚĆ.PL
[…] wiem, to przecież ja piszę często na przykład o masakrze w Rwandzie i o tym, że politycy dzielą jeden naród tak długo, aż rozpadnie się on […]
Robert
Z naszych dwóch plemion bliżej było mi chyba do PiS. Ale ostatnio zobaczyłem w necie film, na którym grupa”młodych mężczyzn” rozbija piknik LGBT w Szczecinie, ludzie przechodzili że strachem w oczach. Nikt nie reagował. We mnie też cos rozbili. Po chuj mam się cieszyć z niepodległości, jeśli na marszu mogą pobić mojego sąsiada za to ze jest gejem, a moje dzieci za to że mają podwójne obywatelstwo? Dziękuję za ten tekst. Polecam film „Strzelając do psów”, żołnierze sił pokojowych ONZ w Rwandzie strzelali do psów jedzących ciała pomordowanych, aby zapobiec epidemii…
Patriotyczny liść, czyli jak można zgwałcić prostytutkę • NIENAWIŚĆ.PL
[…] naprawdę nie lubię mieć racji. Zwłaszcza w takich kwestiach. Dopiero co napisałem tekst o Rwandzie, w którym krakałem, że podział na&nbs…. I proszę: Dominika Arendt-Wittchen dorzuciła kolejny kamyczek do tego, byśmy […]
Daniel Sen
Tak nie do końca się z Tobą zgodzę…
Już na wstępie, jasno i silnie określasz się po jednej ze stron politycznej barykady i piszesz jakbyś ciskał kamieniami w ów PIS’owski mur czy beton. To BARDZO ujmuje Ci wiarygodności, bo robisz się stronniczy. Z całości artykułu tworzysz kompozycję zamkniętą, w której także na koniec wyliczasz hajsy, które wysysa PIS. Jakoś tak ćwierć Biliona PLN wyssanych przez prężnie działające za rządów PO mafie VATowskie pominąłeś…
Dlaczego taki artykuł nie pojawił się lata temu? Gdy PO jeszcze bardziej napuszczało ludzi na siebie? Gdy „dożynanie watach” było.. wpisane w program wyborczy PO?! Odmieniane przez wszystkich ich polityków i wszystkich dziennikarzy ich „wolnych mediów”?
Dlaczego nie widziałeś analogii do Rwandy, gdy z ręki zwolenników PO ginęli politycy PIS. Dlaczego nie widziałeś w Polsce ludzkich pochodni, gdy ludzie w gestach rozpaczy w ramach sytuacji, w jakiej się znaleźli podpalali się w centrach miast? Gdy złodzieje udający notariuszy odbierali tym ludziom domy, za 1000zł udzielonej chwilówki.
Teraz za czasów rządów PIS też się ktoś podpalił … protestował tym.. przeciw wygranym przez PIS wyborom! Jarzysz?! Taki światły KODowiec… Tak więc, kto jest największym praczem mózgów w Polsce, CO?
Mógłbym wypunktować tak większość Twoich tez, ale doceniam czas jaki na to wszystko poświęciłeś.
Polska to póki co NIE AFRYKA, NIE AZJA! Afryka póki co zaczyna się za Odrą… Kult śmierci w Azji jest na porządku dziennym. Rodzi Ci się córka w Chinach, Indiach, itd. to wali się nią o ścianę i spłukuje w kiblu (często się klinują w rurach kanalizacyjnych).
Kult śmierci w Afryce, gdzie kobieta rodzi średnio 8-10 dzieci, bo połowa jej padnie już w pierwszych miesiącach życia. Gdzie co roku w ramach komplikacji po obrzezaniu w imię Proroka, umiera z rąk swych własnych matek czy ciotek 2 miliony dziewczynek (i chwała Allahowi za to).
By najprościej wykazać Twą omylność, przytoczę tu matematykę, która NIGDY nie kłamie.
Piszesz:
„maczet przypłynęło na okrętach do Rwandy równo 581 tysięcy. Wiemy, że w Chinach kupili je politycy za 750 tysięcy dolarów”, by kilka zdań dalej
„… sąsiad sąsiada mordował maczetą za 77 amerykańskich centów”
Widzisz, mi z dzielenia 750 przeze 581 wychodzi 1,29$/szt., a Tobie 0,77$.
Tak samo „machnąłeś” się w innych swoich tezach..
Pozdrawiam słonecznie
Borsuk
Dzięki za te 77 centów – faktycznie, walnąłem się.
Co do reszty – no nie. Nie wiem w którym z moich tekstów określiłem się „silnie po jednej stronie politycznej barykady”. Jeśli możesz mi pomóc, to wskaż którą partię tak silnie popieram: w prosty sposób rozwiążesz mój odwieczny problem wyborczy i może wreszcie będę wiedział na kogo głosować? XD
No i powiedz mi, kto ci powiedział, że „nie widziałem analogii, gdy rządziło PO”? Pamiętam, że widziałem, ba – echa tego widzenia znajdują się w licznych moich tekstach. Ale przecież ty lepiej wiesz, co ja myślę i co widzę i co myślałem w latach minionych 🙂
A najlepsze jest „dlaczego nie pisałeś gdy rządziło PO”? Nie pisałem też, gdy rządziło SLD. Nawet za Bolesława Chrobrego nie pisałem. Wychodzi na to, że jestem ukrytą opcją propiastowską. A może po prostu wtedy nie miałem tej strony? Kto wie, trudno tak od razu wskazać odpowiedź.
Fajnie by było, gdybyś zapoznał się z moimi tekstami zanim wymyślisz sobie co ja myślę i zaczniesz z tą imaginacją dyskutować. Ale to tylko taki luźny pomysł.
Artur Król
Nie trzeba sięgać do historii – obecnie masz (na nieco tylko mniejszą skalę) masakrę muzułmańskiej mniejszości Rohingya w buddyjskiej Birmie.
Przy czym jednak wydaje się, że takiego stopnia masakry wymagają jednak czegoś więcej niż sporu politycznego, wymagają postrzeganych wyraźnych różnic plemiennych. W zasadzie wszystkie historyczne przykłady, jakie mamy, od (dziś już zapomnianej, a będącej pierwowzorem „przemysłu holokaustowego” z motywami typu abażur z ludzkiej skóry Wandei, przez Bośnię, Rwandę aż po Birmę obecnie, opierają się na bardzo wyraźnym podziale grup. Jasne, „przy okazji” obrywają co bardziej umiarkowani członkowie własnej grupy, w imię reguły „jak nie jesteś w pełni z nami, to jesteś z nimi”, ale zawsze* osią podziału jest różnica etniczna.
*Wyjątkiem byłyby tu masakry systemowo prowadzone przez rządy, np. Czerwoni Khmerowie w Kambodży.
Borsuk
Hej 🙂 Niby tak – niby łatwiej mordować, gdy są różnice etniczne, gdy „wróg” się różni fizycznie. Ale w Rwandzie wcale się tak bardzo nie różnili po setkach lat mieszania genów. W Jugosławii też nie wszyscy Bośniacy byli ciemnowłosi i tak dalej. A co do różnic plemiennych: przecież podział u nas jest już tak silny i tak wyraźny…
Amebix
Dzieki Borsuk!
Dochtór od siedmiu boleści
Niczym nie różnimy się od innych. Kontrast między „frakcjami” narasta i już w dniu dzisiejszym, w swym otoczeniu, widzę wielu kandydatów do łapania za maczety. A jadowita indoktrynacja z reżimówki sączy się dzień w dzień, nasilając wyimaginowany „konflikt”. My i oni.
Anonim
Jakiś czas temu mój znajomy napisał: Z punktu widzenia przyszłych podręczników historii jesteśmy teraz w rozdziale „Przyczyny”.
Bodo Szymek
To nie ściema, zarażenie Toxoplasma przyjęło u nas postać epidemii.
Na wakacje zakupiłem numer tygodnika „Sieci”. Próbuję zrozumieć argumenty obu stron… z tymi jest jednak szczególnie trudno. Co drugi artykuł jasno klaruje kto Tutsi kto Hutu. „Krewetki”: pan pedagog pisze, że do normalności dostajemy od mediow „codzienną dawkę bezczelności, łajdactwa, kłamstwa czy pospolitego kretynizmu”. Po dobrej stronie mocy są Morawieccy, Kaczyńscy, Gwiazda, Zelnik, Terlecki, Ziemiec, po drugiej kretyni, buracy, bufoni. Wymienia nazwiska, żeby nikt nie miał wątpliwości. „Już dosyć”: aktorka pisze: „Już dosyć chamskich, agresywnych, uwłaczających człowieczeństwu pseudodemonstracji w obronie, przepraszam, czego?” Protestujacych nazywa „łajdacką hołotą”. Konkluduje: „Tak być nie może, oni nie mogą być bezkarni. Temu trzeba położyć kres. Można zacząć od odbierania immunitetów posłom, którzy ich chwalą, bronią i prowokują to wszystko (…). Dalej tak nie można”.
Mimo wszystko pozostaję niepoprawnym optymistą i mam nadzieję, ze Polacy nie dadza sobie bezrefleksyjnie wsadzić w dłonie maczet…
Qba
PiS swoje poparcie zbudował przecież nie na demolce sądów czy na wycince Puszczy (większość Polek i Polaków jest zdecydowanie przeciwna jednemu i drugiemu), tylko na programach socjalnych (na tle UE skromnych, ale kraju gdzie od lat rządzi korwinizm-balcerowiczyzm przełomowych) i skrajnej nieudolności opozycji.
Michał Piotrowski
Ostatnio usłyszałem dość zbieżny z tekstem komentarz, że żadna stara demokracja na kontynencie nie ugruntowała się bez wojny domowej, a że nasza demokracja jest mocno niedojrzała, to chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dobry tekst, pozbawiony złudzeń, ale tak ma być.
Ryszard Cyba
„Musimy zrozumieć, że oddzielnym od nas plemieniem są oni – politycy”, „(…) nie możemy pozwolić tym tłustym wieprzom, tym pierdolonym Toxoplasmom Gondii doprowadzić do tego (…)”. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale w tekscie wytykasz politykom dzielenie społeczeństwa na zwasnione plemiona i szczucie jednych na drugich za pomocą słów, które odhumanizowują szczutego.
Borsuk
Oczywiście, że zauważyłem 🙂 Więcej – zrobiłem to świadomie. Uważam, że z powodu nieproporcjonalnego podziału sił w układzie obywatel-władza, obywatelowi wolno więcej, władzy wolno mniej.
Gutek
A, no to spoko… przecieź ścięcie maczetami 600 przedstawicieli parlamentu i rządu to jeszcze nie masakra. Tylko jak apetyt wzrośnie, to się dorzuci szeregowych członków partii, radnych (to w koncu tez politycy), prezydentow miast, wojewodow, burmistrzow, pracowników ministerstw, moze jeszcze pracowników TVP, w koncu to gadzinowka, itd.
Widac kazdy ma swojego Tutsi.
Qba
Dobrze zarysowana analogia. Niemniej jednak o tyle przerysowana, że w Rwandzie ludzie (nawet ci ciut zamożniejsi) od lat głodowali. W takim społeczeństwie łatwiej jednych na drugich napuścić, bowiem po zarżnięciu sąsiada (Tutsi albo „umiarkowanego” Hutu) można było przejąć jego gospodarstwo i wreszcie lepiej zjeść.
Qba
Aha — skoro już się czepiam, to nazwy gatunkowe pisze się z małej (sorki, takie mam zboczenie zawodowe). Czyli poprawnie jest Toxoplasma gondii.
Borsuk
Dzięki za Toxoplasmę, poprawiam
zazwyczaj_nieomylny
Tak właściwie, to piszemy coś małą lub wielką literą, ewentualnie dużą:)
Borsuk
Jasne, że przerysowana – jak to w literackich metaforach.
Działacz
Tekst może słuszny ale co robić? Jak się zbuntujesz to wrzucą do worka „anarchiści”, „ukryta opcja niemiecka czy rosyjska czy inna”. Jakie działania podjąć, żeby coś zmienić?
Borsuk
Nie znam (jeszcze?) odpowiedzi na te pytania. Zwyczajnie nie wiem.
wisznu
ano właśnie – czytając tekst miałem Cię spytać, czy aby na pewno nie jesteś anarchistą, hę?
😉
A powaznie – jeden problem to postawić właściwą diagnozę, ale drugi to zaaplikwować właściwe leczenie…
W pewnych tematach, to nawet Lepper potrafił dobrze zdiagnozować problem, ale leczenie…
na razie wygląda na to, że bez rewolucji się nie obejdzie. Samo pozbycie się się polityków nie wystarczy, bo przyjdą nowi i dalej świat wróci na stare tory. Co najwyżej bedą się jeszcze lepiej zabezpieczali przed gniewem ludu. Rozbroili lud, jeszcze za PRL-u – zaraz po wojnie (bo przecież broń w rękach społeczeństwa jest rzeczą niepożądaną dla okupanta. Stąd wniosek, że nadal jesteśmy pod okupacją), potem z przemian ustrojowych jakieś wnioski wynieśli – że trzeba zatomizować społeczeństwo, z protestów przeciwko ACTA wynieśli kolejne (zakaz zakrywania twarzy) i tak powoli odcinają społeczeństwo od jakichkolwiek możliwości reakcji, realnej obrony przed władzą.
Jakbym miał zgadywać, to był powiedział, że trzeba rozliczać władzę z jej działań – ale nie tylko ze spełnienia obietnic wyborczych, ale i z efektów długoterminowych dla społeczeństwa i kraju. Czyli po każdych wyborach proces dla poprzedniej władzy.
Kusi też ograniczenie praw wyborczych czynnych i biernych, na wzór tego co przedstawił Heinlein w „Kawalerii kosmosu” (vel. „żołnierzach kosmosu”, zależnie od wydania), gdzie prawa wyborcze były przywilejem obywatela. A obywatelem można było zostać przez poświęcenie się dla ojczyzny. Np. przez służbę wojskową. To daje jakąś szansę, że człowiek gotowy oddać życie za kraj będzie też gotowy robić inne rzeczy dla dobra ojczyzny… Bardzo interesująca koncepcja.
Szkoda, że każdy taki pomysł ma w sobie od razu zalążek zepsucia, zgnilizny…
A co do walk plemiennych. Teoretycznie u nas to jest niewykonalne na taką skalę, z powodu homogenizacji społeczeństwa przez działania Niemców II WŚ (i przez to co się działo w ’68). W praktyce jednak – warto pamiętać o powstaniu Jakuba Szeli. Ludzie, którzy zawsze mieli gorzej – w końcu wybuchają.
Natalia Buchowietz
nie bać się wrzucenia do worka „anarchiści”
anon
za sam tekst niedługo mogą go wrzucić do worka, a worek do wisły. pod pretekstem występowania przeciwko „państwu”.
petru powiedział przecież wymyśloną przy wspólnej z pis wódce formułkę: „Wprowadzimy przepisy ograniczające lub delegalizujące działalność organizacji […] anarchistycznych, występujących przeciwko państwu i jego instytucjom. […]” (http://www.rozbrat.org/dokumenty/kontrola-spoleczna/4478-owiadczenie-w-sprawie-programu-partii-nowoczesna)
także ten, borsuku, z tora korzystaj.
Siugi
To jedyny worek w którym chcę siedzieć 😉
Siugi
w sensie anarchiści nie żadna ukryte opcja
wisznu
@anon, @siugi w organizacjach anarchistycznych nie ma anarchistów. Z definicji nie może być 😉
M.
Przykro mi, nie, chyba tak nie jest.
To znaczy – z tą maczetą, tak, jasne, za maczetę sąsiedzi chwytali już i u nas, dlaczego by mieli nie chwytać. Nie sądzę, żeby ten czas, w którym zdążyły przyjść na świat i dorosnąć dwa pokolenia, wiele zmienił.
Tylko, że to nie jest przejaw zakażenia pasożytem.
Jak Pan słusznie zauważył, Pietrzak za swoje obrzydliwości bierze ciężkie pieniądze. I inaczej nie zarobi, i on o tym wie.
A jesteśmy na tym etapie, że rozdawnictwo dóbr jest kontrolowane przez pasożyta całkowicie: pasożyt jest pracodawcą, zleceniodawcą, darczyńcą, ba!, pasożyt decyduje o tym, czy będziesz mieć proces, czy będzie się ciągnął lat dwadzieścia, czy go wygrasz, czy przegrasz, czy umorzą. Czy podanie ci rozpatrzą. Czy będziesz mieć kontrolę skarbową. Pasożyt nie musi się ukrywać cicho w jelitku, już od dawna nie.
I obawiam się, że wielu Hutu wcale nie chciało gwałcić i zabijać, ale wiedzieli, że zaraz za nimi idą siły rządowe, i w kark się im gapią… A zresztą, żal, żeby kto inny zajął sąsiedzki kurnik, co to sąsiadowi za tutsich pozwolili postawić, a nam odmawiali już piąty rok…
Te epitety, że karaluchy i wszy, to tylko tak, żeby się lepiej poczuć z tym wszystkim, bo jasne, psychologia tez jest ważna. Że niby ktoś dokonuje wyboru. To dla tego, wie pan, psychicznego zdrowia.
Ale sądzę, że gdy przychodzi co do czego, każdy z nas czuje, że jak powie „nie”, zostanie użyta wobec niego brutalna siła, na wiele sposobów.
Oczywiście, można nie dawać legitymizacji działaniom władzy. Wciąż jeszcze można żyć na marginesie systemu, i nie płaci się za to krwawej ceny. Bywa to nawet przyjemne, póki wszyscy w rodzinie zdrowi…
Borsuk
Ależ zakażenie pasożytem objawia się m.in. tym, że pasożyt szepce do ucha: masz gorzej przez nich, zobacz – to oni są winni wszystkiemu, co cię boli. Będziesz miał więcej jedzenia/wstaniesz z kolan, kiedy wspólnie z nimi wygramy.
Rozdawnictwo, o którym piszesz to element działań pasożyta, tak kupuje sobie sympatię i zaufanie.A ukryta (?) groźba, o której piszesz to przecież zwyczajny element działania władzy – nie podskakuj, bo ci życie utrudnimy.
Mayor
A ten, który popełnił największy grzech zaniechania w Rwandzie – pan Hoser, jest dostojnikiem kościelnym, wspierającym polityków u władzy.
Borsuk
Wątków kościelnych do tego nie mieszałem, bo to inny temat, a tekst i tak długi
W. Eredyk
Ten pasożyt już sączy jad i każe nam śpiewać „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina, oprócz sąsiada tego sqrwysyna”
Borsuk
Tak właśnie
f.
„Bojówek Interhamwe jeszcze chyba u nas nie ma” – czyżbyś zapomniał o ONR?
Borsuk
Nie jest to jednak usankcjonowana państwowo i państwowo organizowana bojówka
wisznu
jednakże sądząc po ostatnich wydarzeniach z udziałem bojówkarzy ONR – mocno popierana przez obecne władze…
Aqua
Usankcjonowana jest Obrona Terytorialna.
Lucy O'Neill
Nic dodac, nic ujac! Piszesz moje mysli.
Dziekuje
Borsuk
To ja dziękuję!
Bo-Ski
No i siedzę teraz i czuję się jakby ktoś mi wylał na głowę kubeł zimnej wody. Dobry, prawdziwy tekst ku przemyśleniu i przebudzeniu, a nie ku pokrzepieniu serc.
Borsuk
Dziękuję!